
Aneb živý život na plno!
Červený jetel
Červený jetel je známý také pod názvem jetel luční. Oblíbený je v zemědělském odvětví využívaný jako pícnina. Nás zajímá ale jeho využití v lékařství, kde je známý jako léčivá bylina s desinfekčními účinky. Využívá se pro detoxikaci organismu a zvláště efektivní je při průjmech, zvracení a otravách jídlem.
V historii se květy červeného jetele přidávaly do čistících čajových směsí. Dnes se červený jetel využívá jako doplněk stravy pro svůj vysoký obsah fytoestrogenů. Fytoestrogeny jsou strukturou příbuzné ženským pohlavním hormonům. Ve stravě se fytoestrogeny objevují jen zřídka. Jejich obsah najdeme také v sóji, avšak 80% světové produkce sóji je geneticky modifikovaná. Mimo to fytoestrogeny ať už ze sóji, čočky nebo ploštičníku obsahují pouze 2 izoflavony. Červený jetel obsahuje 4 izoflavony! Fytoestrogeny z červeného jetele jsou významným pomocníkem v průběhu menopauzy u žen. Pomáhají zlepšovat náladu, potlačovat návaly, pomáhají zklavitnit spánek a zamezují řísnutí kostí. Fytoestrogeny pomáhají také zlepšit libido a mají pozitivní účinek kardiovaskulární systém.
Ženy mohou zvládnout své přechodné obdobní (klimakterium) mnohem snadněji. Často užívají při klimaktických potíží (návaly horka, pocení, nespavost,...) hormonální substituční léčbu. Dnes je známo, že tato léčba při dlouhodobém užívání zvyšuje riziko rakoviny prsu. Fytoestrogeny jsou proto daleko příjemnější a přijatelnější alternativou řešení těchto potíží.
Menopauzou označujeme období posledního krvácení řízeného ještě ovariální funkcí. Nječastěji je to mezi 40-53 rokem života. Již od 35. roku mohou ženy užívat tento doplněk stravy. Zajistí si tak psychickou stabilitu a kvalitnější sexuální život. Také je znám účinek, že fytoestrogeny pomáhajá oddalovat stárnutí a přinášejí pocit spokojenosti se sebou nebo při menstruaci a to bez ohledu na věk.
Další užitečné rady:
Někdy ženy řeknou, že už před časem vyzkoušely přírodní preparáty a že jim vůbec nefungovaly. Ano, před časem byly na trhu přírodní přípravky tzv. první generace, založené především na „včelích“ produktech. Naštěstí jsou tyto přípravky již překonány a na pomoc nastupuje třetí generace přípravků v čele s izoflavony.
Na 11. světovém kongresu o menopauze v roce 2005 dala odborná veřejnost jasně najevo svůj postoj k červenému jetelu kde potvrdili, že je mnohem víc než jen mírnou alternativou pro potíže v přechodu.
Také v laboratoři Biotechnologické fakulty Vídeňské univerzity prof. Jungbauera byly v minulých letech systematicky zkoumány preparáty sloužící k „léčbě klimakterického syndromu“. Testované přípravky vykazovaly významné rozdíly v účinku, přičemž nejlépe se umístily přípravky obsahující extrakt z červeného jetele.
Pro ještě větší efekt izoflavonů je prospěšné je zkombinovat s vitamínem D, vápníkem a hořčíkem, kde dochází navíc k ochraně proti osteoporóze a ochraně žilního systému.
Potřebujete poradit? Kontaktujte nás formou bezplatného poradenství.